Blog

3 razloga zašto biste inbound marketingu trebali dati šansu

Ana Šutić Renić, Head of Marketing Automation | 10.11.2019.

3 razloga zašto biste inbound marketingu trebali dati šansu

Sigurno ste već čuli za četvrtu industrijsku revoluciju ili digitalnu transformaciju, a onda ste se vjerojatno već susreli i s pojmom inbound marketinga. Danas je inbound već poznatiji pojam, ali treba imati na umu da je kao takav nastao tek 2005. godine i počeo se intenzivnije koristiti od 2012.

Inbound marketing danas je aktivan više od 10 godina, ali još uvijek nismo svi upoznati s tim pojmom niti znamo što sve točno podrazumijeva. Ipak, neke od stvari i sad radimo na temeljima ove metodologije i intuitivno smo ih primijenili vodeći se zakonitostima tržišta i napretka u tehnologiji.

Kako bih vam što bolje približila inbound metodologiju, prvo ću vas podsjetiti što sve podrazumijevamo pod outbound marketingom i od čega se on sastoji.

Što je outbound marketing?

Outbound marketing je tradicionalna metoda marketinga gdje donekle “ometamo” potencijalne potrošače/kupce. Outbound marketing ulazi u naš privatni prostor, ali pritom ne vodi računa o tome zanima li nas ta informacija, je li to pravo vrijeme za takvu informaciju, zbog čega na žalost u većini slučajeva smeta potrošača/kupca i ide mu na živce. Naravno, postoje iznimke i nije sve crno ili bijelo, ali na ovaj način je najlakše shvatiti razliku.

Outbound marketing podrazumijeva aktivnosti poput TV oglasa, radio oglasa, pop-up prozora, sajmova, telemarketinga, “hladnih” prodajnih poziva, plakata i sl. Uglavnom se radi o svim tehnikama gdje potrošač nije u centru i gdje mu se informacije na neki način nameću. Ovom metodom ustvari kupujemo pažnju potrošača, ali ujedno potrošača prekidamo u nekim njegovim radnjama te mu namećemo određenu poruku. Ovisno o zanimljivosti i relevantnosti takve poruke i o tome je li ona na neki kreativan način došla do nas, ovisi i koliko ćemo tu poruku doživjeti, primijetiti i hoće li nas potaknuti na određenu radnju.

Outbound marketing je obično teže pratiti i manje je profitabilan od inbound marketinga, a ipak većina tvrtki i dalje troši velik dio svojih marketinških budžeta na outbound marketing.

Općenito gledajući, najveći problemi kod outbound marketinga su:

  • otežano praćenje ROI-a (povrat ulaganja)
  • ad-blockeri (na popisu ste onih koji ne žele da ih se zove radi promocija, koristite spam filtere,…)
  • visoka cijena, niski prihod

Kako staviti potrošača u centar naših marketinških aktivnosti?

Zbog svega gore navedenog, vrlo je važno da se okrenemo korištenju inbound metodologije i stavimo svog potrošača u centar naših marketinških aktivnosti. Kada kažem da trebamo staviti potrošača/kupca u centar, to znači da nam treba biti bitno što pojedince zanima, na koji način dolaze do informacija, kako im možemo pomoći svojim proizvodom/uslugom, koje medije preferiraju i slično. Dolaskom četvrte industrijske revolucije u kojoj su nam informacije dostupne na svakom koraku kao i ogromna mogućnost izbora, upravo potrošači postaju ti u čijim je rukama sva moć.

Inbound marketing je potpuna suprotnost outbound marketingu i koristi druge tehnike te drugačiji pristup potrošaču. Inbound metodologija se bazira na privlačenju, angažiranju te oduševljavanju potrošača, a sve u cilju izgradnje povjerenja, pružanja dodatne vrijednosti te povećanja ukupnog prihoda. Kako se tehnologija sve više razvija, tako inbound nudi pristup poslovanju na ljudski i koristan način. Zadovoljni klijenti će se uvijek vraćati k vama, ponovno će poslovati s vama, a i veliki su izgledi da će upravo oni donijeti i nove klijente jer će svojevoljno oglašavati vaše proizvode i odličnu uslugu tj. drugim riječima postat će vaši – brend ambasadori.

Kada to ovako navedemo, vrlo je jednostavno zaključiti da se trebamo sve više okrenuti inbound metodologiji. Inbound možda prirodnije dolazi u B2B svijetu, ali ne treba se libiti pokušaja i u B2C svijetu.

Često čujem pitanja oko privatnosti, ulaženja u nečiji privatni život, no mislim da smo svi svjesni da se te stvari već ionako događaju. Korištenjem ove metodologije kao korisnik osjećam prednosti jer do mene dolaze informacije, ponude i sadržaj koji me uistinu zanimaju. Naravno, ako je sve dobro postavljeno i promišljeno.

3 razloga zašto bi trebali početi koristiti inbound marketing

1. Metrika

Jedna od većih boljki outbound marketinga je svakako mjerljivost rezultata. Naravno da postoje načini i metode da se utvrdi kako je outbound utjecao na prodaju, ali tu uvijek ima jako puno faktora i ne možemo sa 100% sigurnosti tvrditi neke stvari. U inbound marketingu većinom koristimo digitalne alate i dobivamo mjerljive rezultate oglašavanja. Koriste se metode koje možete testirati i onda sukladno tome prilagođavati svojoj ciljnoj publici. Na taj način točno možete znati koja od vaših marketinških aktivnosti vam je donijela najviše kupaca, u koju ste uložili najviše novca, a donijela je najmanje kupaca i sl.

Ono što je svakako bitno za naglasiti je sljedeće: u inbound marketingu ima jako puno posla! Da bi sve metrike bile što bolje morate, kao prvo, jako dobro postaviti strategiju, definirati ciljeve, a zatim konstantno pratiti izvedbu i uspješnost postavljenih strategija. Imate mogućnost testirati gotovo sve što radite. Možete sa sigurnošću utvrditi koje poruke, vrste sadržaja, vizuali, call to action i sl. najbolje funkcioniraju za vašu ciljnu publiku.

2. Dijalog

U klasičnim outbound kampanjama, dijalog s potrošačima je dosta ograničen. Inbound marketing vam daje opciju komuniciranja s vašim potrošačima. Na taj način možete bolje shvatiti što ih muči, što im treba te im nuditi sadržaj koji je baš za njih.

Sjetite se: CONTENT IS THE KING!

Zahvaljujući dijalogu sa svojim potrošačima, oni stječu pozitivniji dojam o samom brendu (kompaniji) te jačate vašu vezu s njima. Posljedica ovoga je zadobivanje povjerenja kupaca. Jednom kada imate njihovo povjerenje, to je nešto najvrednije što možete dobiti.

Bitno je svakako ulaziti u interakciju sa svojim potrošačima – odgovarajte na njihova pitanja, lajkajte njihove komentare ili slike na društvenim mrežama, pratite i loše komentare na koje se trebate osvrnuti i sl. Na taj način gradite dugoročan odnos.

Dijalog sa svojim potrošačima u inbound marketingu možete voditi kroz razne kanale – što više kanala koristite, to bolju sliku gradite o svojim potrošačima. To ne znači da nužno morate imati sve moguće kanale – koristit ćete one koji za vaš tip poslovanja imaju najviše smisla. Na raspolaganju su vam e-mail, live chat, facebook messenger, viber, whatsapp …

Osim toga možete iskoristiti newslettere, automatizirane e-mailove, razgovore i sl. kako bi pružili prave informacije u pravo vrijeme i to pravim osobama.

3. Dodana vrijednost

U inbound marketingu najveća je vrijednost zavrijediti pažnju potrošača. Shvatiti njegov “consumer journey” i u pravo vrijeme mu ponuditi relevantne informacije. Sada se već ponavljam, ali ovdje uistinu sva čarolija leži u sadržaju koji će nekom potrošaču/kupcu biti od koristi – ili na način da mu riješi neki problem, pruži dodatne informacije, da ga educira o nekoj temi ili da mu ukaže na neku potrebu. Ovisno o tome u kojem smo stadiju našeg “consumer journeya” vrednujemo drugačije informacije i tražimo druge stvari.

Sadržaj koji nudimo svakako mora biti kvalitetan, koristan, zanimljiv i vrijedan. Sadržaj se osmišlja ovisno o ciljnoj skupini, pojedinoj branši, proizvodu ili usluzi. No početna točka je svakako ciljna skupina, jer zbog njih to i radimo.
Jednom kada sadržaj zadovoljava sve potrebne kriterije, jako je važno i kroz koje kanale ćemo ga plasirati. Samo da vas podsjetim da na raspolaganju imate stvarno svega – od SEO optimizacije preko landing stranica, formi, whitepapera, blogova, društvenih mreža i sl.

Ne treba zaboraviti da inbound ne staje na marketingu nego se može primijeniti i na prodaju, ali to je potpuno nova tema o kojoj ćemo drugi put.

I na kraju…

Za kraj mogu reći kako je Internet u potpunosti promijenio način na koji kupujemo proizvode te kako komuniciramo međusobno i s brendovima. Ta promjena polako, ali temeljito mijenja i marketinške tehnike i strategije. Svakako se i kao pojedinci i kao tvrtke trebamo ovome prilagoditi i naći smjer koji najbolje funkcionira za nas.